Anomalie w horoskopie? Planety OOB (Out of Bounds)

Anomalie w horoskopie? - Planety OOB (Out of Bounds)

 

Nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale możesz mieć je w swoim horoskopie. Pokażę jak to sprawdzić i wyjaśnię dlaczego Ty i Twoje planety możecie być bardziej WYJĄTKOWI niż zwykle.

Czy mam planetę OOB?

Horoskop urodzeniowy pokazuje Ci naturę planet oraz ich wpływ na Twoją osobowość. Ale z samego patrzenia na horoskopowe kółko nie dowiesz się wszystkiego np. nie dostrzeżesz EKSCENTRYCZNEJ natury jednej bądź kilku z tych planet.

 

O tym mówią planety OOB - Twoje życie i potencjał mogą być bardziej niecodzienne niż Ci się wydaje.

 

Aby przekonać się czy horoskop skrywa pewne ważne informacje o Tobie samym, musisz sięgnąć po dodatkowe materiały np. informacje tabelaryczne horoskopu ze strony astro.com. Wystarczy wejść w prosty pogląd jakiekolwiek horoskopu a następnie kliknąć w zakładkę "PDF Additional tables". Potem poszukajcie pozycji z deklinacją.


Jeżeli wartość deklinacji przekracza 23°28'N/S (tak jak to jest w przypadku Merkurego powyżej) to masz planetę Out of Bounds (z ang. poza granicami).

 

Chcesz wiedzieć dlaczego deklinacja jest taka ważna?

Gwiezdny adres

Wyobraź sobie, że twój znajomy mieszka w wielopiętrowym bloku przy ul. Polnej 20. Jeśli wyślesz do niego list na dokładnie ten adres, wiadomość raczej nie dojdzie do adresata ponieważ blok ma wiele pięter a w każdym z nich jest szereg mieszkań. 

 

Podobnie jest z patrzeniem na planety w horoskopie. Na pierwszy rzut oka widzimy ich "główny adres" tj. ul. Polna 20 ale nie wiemy "w jakiej są klatce, na którym piętrze i w którym mieszkaniu". Ostatecznie uda nam się znaleźć mieszkanie znajomego - możemy poczekać na zewnątrz na niego, popytać kogoś w bloku itp. 

 

Jak prostsze byłoby nasze życie gdybyśmy mieli dokładny adres.

 

Pełen "gwiezdny adres horoskopu" uzyskamy po sprawdzeniu deklinacji, określeniu czy nasze planety są OOB, no i właściwej interpretacji (o tym w kolejnych częściach).

 

Najciekawsze w OOB jest to dlaczego w ogóle taka sytuacja może mieć miejsce! W odpowiedzi pomoże nam krótka powtórka podstaw astrologii.

Powrót do podstaw

Horoskop urodzeniowy jest symbolicznym zapisem wyglądu nieba (położenie Słońca, Księżyca, Merkurego itd.) wykonanym dla ściśle określonego miejsca w ściśle określonym czasie. Wszystko to z perspektywy Ziemi. 

 

Jeżeli spojrzymy na horoskop, to w jego środku jesteśmy my, urodzeni w danym miejscu i czasie na Ziemi.

 

Znaki zodiaku znajdują się na wymyślonej, obecnej wokół Ziemi 360° porcji nieba zwanej ekliptyką. Ekliptyka jest ścieżką jaką Słońce zdaje się pokonywać wokół Ziemi. Horoskop jest dwuwymiarowym przedstawieniem tej części nieba. Rysunek poniżej pokazuje jak to wszystko wygląda w rzeczywistości.

Spójrz na kształt ekliptyki. Słońce jest trwałe i bardzo konsekwentnie porusza się po swojej ścieżce, nie zbaczając z niej ani o krok (na potrzeby tego artykułu zapomnijmy o istnieniu precesji). Inne ciała niebieskie nie są już tak stałe w swej naturze.

 

Często ciała niebieskie (gwiazdy) będą poruszać się w obrębie obszaru wyznaczonego przez ekliptykę a czasem wyjdą odrobinę "ponad" lub "poniżej" tej linii. W uproszczeniu: DEKLINACJA mówi o wyjściu poza linię.

 

Teraz robi się naprawdę ciekawie!

Mało znana cecha planet

Deklinacja a horoskop

Duża różnica deklinacji (to jak bardzo można wyjść poza linię) może mieć ogromne znaczenie.

 

Na rysunku taka Gwiazda (np. Merkury) jest już poza zasięgiem ekliptyki (odrobinę "wyżej" od Słońca), choć w horoskopie zobaczymy koniunkcję Merkurego ze Słońcem. Gdyby ta Gwiazda idealnie zrównałaby się ze Słońcem, horoskop przedstawiłby to w jeden i ten sam sposób.

 

Czy jest to naprawdę trafne przedstawienie rzeczywistego obrazu nieba?

 

Uwzględnienie deklinacji pozwala nam spojrzeć na horoskop nie z perspektywy dwuwymiarowej a trójwymiarowej. Nasz horoskop nabiera GŁĘBI!

Ciekawostka: Czy zastanawiałeś się dlaczego zaćmień nie ma co miesiąc tak jak to jest z pełniami czy nowiami? Aby nów mógł być uznany jako zaćmienie słońca, Księżyc musi dokładnie zrównać się ze Słońcem tj. deklinacja tych planet musi być stosunkowo równa sobie. Kiedy tworzące nowie Słońce/Księżyc różnią się deklinacją mamy wyłącznie nów.

Out of Bounds ... ale nie dla wszystkich

Zauważ charakterystyczny przechył ekliptyki - w pewnym momencie wydaje się być odrobinę ponad poziomem Ziemi a po przeciwnej stronie odrobinę poniżej tego poziomu. To wynik naturalnego odchylenia Ziemi od Słońca równego ...23°28'.

 

Słońce w swej wędrówce zmienia deklinację: chybocze od wartości 0° (0° Barana, równonoc wiosenna) do 23°28' północnej (0° Raka, przesilenie letnie) i znowu do 0° deklinacji (0° Wagi, równonoc letnia) aż do 23°28' południowej (0° Koziorożca, przesilenie zimowe). 

 

Zapamiętaj wartość 23°28'N/S, ponieważ wszystko co przekroczy tę wartość wychodzi poza granice słonecznej deklinacji stając się Out of Bounds.

 

NIE WSZYSTKIE planety mogą stać się OOB a konkretnie:

 

a) Słońce, którego gwiezdna ścieżka definiuje OOB;

b) Saturn; głupio byłoby gdyby "Pan Dyscypliny" i przewidywalności w jakikolwiek sposób zbaczał z kursu i robił wyjątki od reguł.

c) Neptun; jak to się mogło stać? Nie wiem. Niezbadane są wyroki boskie.

 

To oznacza, że wszystkie pozostałe planety (Księżyc, Merkury, Wenus, Jowisz, Uran, Pluton i szereg asteroid) mogą i będą stawać się Out of Bounds.

Out of Bounds anomalią?

Z jednej strony Out of Bounds jest anomalią, czymś wystarczająco odbiegającym od normy by wpływać na interpretację całego horoskopu. A z drugiej strony OOB jest CYKLICZNY w swej naturze.

 

Księżyc przez 9-10 lat porusza się po standardowej orbicie (nigdy nie przekraczając 23°28'N/S) aby następnie rozpocząć cykl 9-10 lat regularnych wejść w OOB trwających 2 ÷ 2,5 dni co każde 10-14 dni. Księżyc zakończył swój ostatni cykl OOB w 2011 r. a kolejny czeka nas wraz z 2020 r.

Wenus wchodzi w OOB średnio dwa razy w roku, rzadziej jeden lub trzy razy. Zdarzają się lata kiedy taka Wenus utrzymuje się w regularnej orbicie przez cały rok! Wenus potrafi pozostać Out of Bounds przez jeden dzień do nawet 56-60 dni. Tylko Księżyc i Wenus mogą osiągnąć 28°N/S deklinacji.

Merkury staje się OOB dwa lub trzy razy w roku, choć w niektórych latach tylko raz wyjdzie poza standardową orbitę. Merkury potrafi pozostać OOB 2 dni aż do całego miesiąca.

Mars wchodzi w OOB średnio raz w roku i pozostaje tak do 2 ÷ 2,5 miesięcy. Merkury i Mars nigdy nie przekraczają 27°N/S deklinacji.

Im dalej w las ...

Planety wewnętrzne (do Marsa włącznie) stosunkowo często zyskują status OOB. Im dalej oddalone od Ziemi planety, tym rzadziej wchodzą w OOB ale też dłużej pozostają w tym stanie. 

 

Jowisz oraz Uran rzadko wyjdą ponad 23°28'N/S deklinacji a jeśli już to będą to zaledwie minuty kątowe od wartości granicznej. Jowisz zyskuje status OOB raz na 6 lat i pozostaje tak przez 6-9 tygodni. Natomiast Uran staje się OOB co 49 lat pozostając w ten sposób przez kolejne 4 lata. Śmiało możemy rozpatrywać jego wpływ na losy całego subpokolenia.

Pluton jest wyjątkowy ze względu na ogromną nieregularność jego orbity. Licząc od 1800 roku, Pluton zyskał status OOB w latach 1938-1952 (przybliżenie) a kolejny cykl OOB przypadnie między latami 2024-2034. Uśredniając, Pluton pozostaje OOB przez ok. 8-12 lat, do tego przez kilka lat wpada i wychodzi z OOB. 

Więcej niż na pierwszy rzut oka

Jest jeszcze wiele do zbadania!

 

Wejście planet w OOB jest tak naprawdę jednym z wielu sposobów rozpatrywania deklinacji w astrologii. Starożytni astrolodzy badali wpływ tzw. paraleli i kontrparaleli w horoskopach czyt. badali jak różnice w deklinacji wpływają na siłę aspektów między planetami. To historia na inny raz.

Powiązane artykuły: